Shelter

Shelter je malá specializovaná manufaktura na gramofonové přenosky, ale za 30 let historie společnosti došlo k úžasným setkáním s báječnými zákazníky. Nyní jsou náše produkty prodávány ne jenom v Japonsku, ale po celém světě. Během tohoto období jsme obdrželi mnoho ocenění jako Technology of the Year Award v Japonsku, The Image hi-fi Award v Německu, Golden Year Award v USA a mnoho dalších. Uvědomujeme si, že je to díky milovníkům analogu, kteří podporují práci zvukovýého designu společnosti Shelter.

V současné době firma Shelter vyrábí modely Harmony, Accord, 9000, 7000, 5000, 901 mk III, 501mk III, 301 mkII, 201 MM a 411 mk II MC step up transformer.

Shelter is a small specialize phono cartridge manufacture, but through nearly 30 years of company history there are many splendid encounters with wonderful customers, and now the product is not only sold in Japan, but also exported to many oversea countries. During that period we received many authoritative awards such as Technology of the Year Award in Japan, The Image hi-fi Award in Germany, Golden Year Award in USA and many others. We appreciate it is indebt to those analog lovers who supports Shelter’s sound design work.